top of page
6אודות.jpg

נִקְרָאִים לַדֶגֶּל

11.6.23 - 30.6.23

בתקופה מורכבת זו, בה אומה שלמה שרויה בסערה, בלבול וחשש מפני העתיד, נראה שהאחיזה והנפת הדגל הלאומי מקבלת משנה תוקף לשאיפה ליציבות ולהתנהלות בערכיות. רבים רואים בדגל כסמל לעצמאותה של מדינת ישראל. הנפת הדגל מהווה סמל להזדהות עם המדינה. הדגל המתנוסס כמוהו כאות המתנוסס במרום ומכוון את דרכו של אדם שפניו מועדות ליעד מסוים בכיוון מסוים.

קיימת משמעות רב ממדית לדגל הלאומי והקריאה אליו. הדגל הלאומי כסמל, והקריאה אליו, קריאה העולה מהמצפן הפנימי שבתוכנו, מהקהילה שלנו או מכלל האוכלוסייה - להתגייס למען, להתייצב, לתמוך בערכים ובאידיאולוגיה שלנו. האם נוכל לקיים זאת תוך מתן מקום לדעות אחרות, מנוגדות לשלנו, במקביל, בכבוד הדדי - כולן תחת אותו דגל עם פרשנות שונה אותה קריאה?

 

בתערוכה "נקראים לדגל" אנו מתייחסים למושג הדגל כסמל ולקריאה לדגל כמניע לפעולה. האמנים מציגים עבודות פרי יצירתם, שנוצרו במגוון פורמטים וטכניקות: רישומים, ציורים, קולאג'ים, פיסול תלת מימד, וידאו ארט, ציור דיגיטלי ועוד. בכל היצירות אזכור וקשר ברור לדגל ישראל או\ו לקריאה לדגל, כפי שכל יוצר חווה ותופס מושג זה. התערוכה שואפת להציג אמנות רב תחומית, איכותית, קונספטואלית, ומעוררת מחשבה. במקביל, ניתנת במה ליוצרים ישראלים לחשוף ולהציע למכירה את יצירותים.

 

 

האמנים המשתתפים: ד"ר דפנה מרקמן סינמנס, קובי יונתן, נופ (נופר) לואיז, רונית לוין,  ויקי פולק, ציפי לוסטיג, נעמה כהו ניסן, ורדה קלמר, אביבית גרף-גרסל, אור שמש, טלי לוי

 

נקראים לדגל - תערוכה קבוצתית און-ליין של מיזם ארט פרידום
קיר גלריה מהמם עם כל היצירות מהתערוכה 'נקראים לדגל' - ארט פרידום

דבר האוצרת

 

קובי יונתן

Kobi Yonatan

 

ביצירתו Dystoia מציג האמן קובי יונתן יצירת וידאו ארט סוריאליסטית. קובי עושה שימוש בסמלים לאומיים ובאנימיזם פוליטי ומאפשר לנו פתח למחשבה

על המציאות בה אנו חיים.

קישור לפרטים נוספים ורכישה: Dystoia

*

ד"ר דפנה מרקמן סינמנס

Daphna Markman Zinemanas

 دفنه ماركمان سينمنس

 

דפנה דואגת לדורות הבאים. בחודשים האחרונים המחאה השפיעה על חייה בהיבטים שונים, מה שהוביל אותה ליצירת אמנות הקשורה ברבדים מנטליים עמוקים. דפנה יוצרת בהדפסי משי, רישומים ואף יצירת שלטים ביתיים. יצירותיה הנעימות לעין, משלבות את מפת ארץ ישראל עם דמויות הנראות כמגזרות נייר, כצללים., מה שמחזק את תחושת התלישות וחוסר הביטחון הקולקטיבי. ביצירתה "דואגת לדורות הבאים" נראית דמות הנושאת על כתפיה קבוצת אנשים. הדמות כפופה לפנים, כמעט קורעת תחת הנטל, אבל מחזיקה מעמד ומתקדמת קדימה. היצירה ממחישה היטב את תחושת הדאגה של דפנה.

קישור לפרטים נוספים ורכישה: דואגת לדורות הבאים \ Stand up for your rights \ תלויה על בלימהעולם הפוך

*

רונית לוין
Ronit Levin

רונית מלאה באנרגיות. מלאה בדברים להגיד. היא רואה במחאה כהתעוררות למלחמת עצמאות. באמצעים דיגטלים רונית יוצרת יצירות אמנות המביאות לידי ביטוי את מה שקורה עכשיו,  כשהרוב הדומם התעורר. רונית רואה בתקופה הנוכחית מלחמה על צביונה, כלכלתה ואפיונה של המדינה. מלחמה בין ישראל ליהודה, בין מתינות וקיצוניות, בין עבר לעתיד, בין דת ומדע, בין צמיחה ויצירה לבין בטלנות וביזה. במהלךשנים רבות רונית התקשתה להזדהות עם הדגל. ככל שהממשלה לא ייצגה אותה, גברה סלידתה מהאחדות המזויפת. אך כיום, כמי שלוקחת חלק, ומזדהה עם המחאה, רונית מרגישה שוב חלק מקבוצה. הרגשות המעורבים באים לידי ביטוי ביצירות רבות עוצמה.

קישור לפרטים נוספים ורכישה: אני ערה \ בארץ הלוהטת הזו \ חלל הנקבה

*

ורדה קלמר
Varda Kalmar

ורדה מציגה ציור המבטא את אקט המחאה בה נקטו הנשים בהובלת "בונות אלטרנטיבה", קבוצות לחץ א-מפלגתית מרחבי הארץ. דמות נערה המצוירת בצבעי מים, כשידיה כמו כבולות מעל ראשה מייצגת את רוח המחאה שדבקה בנשים גם מחוץ לפעילות התנועה. הדגל נוכח-נסתר בציור שהרי בהתבוננות בתוצרים הויזואלים שתיעדו את מחאת הרפורמה ההיקש המיידי ברור. כמו כן, רבים מהמפגינים הרגישו זהות עם המדינה ועטפו את גופם בדגל כחול-לבן, אחרים השתמשו בגופם כדי להעביר את מסר המחאה

קישור לפרטים נוספים ורכישה: Must resist

*

ויקי פולק ונעמה כהו ניסן

Vicki Polack & NAAMA COHEN NISSNA

ויקי ונעמה מציגות שתי יצירות מנוגדות לחלוטין המשקפות שתי השקפות עולם שונות.
ויקי מציגה צילום סוריאליסטי מלא צבע. נעמה מציגה איור קו מינימליסטי, בשחור ולבן.
הדמות של ויקי נראית מחוברת לעצמה אך מנותקת מסביבתה, שקועה בעולמה. הדמות של נעמה עדינה, שברירית, כפופה, מכילה את סביבתה בחרדה. דגלי הלאום של ויקי מתנוססים אי שם ברקע, הדגל של נעמה תופס מקום מאוד מרכזי ביצירה. שתי אמניות. שתי יצירות. שתי גישות. 


קישור לפרטים נוספים ורכישה: 
ויקי - כולם אוהבים את יוליה
נעמה - לא עוזבת

*

נופר (נופ) לואיז

Nof Louise

 

לכאורה הכול כרגיל, העולם מתנהל כסדרו. ביצירתה "נסחף" מציגה נוף לואיז נוף פסטורלי. שלוו. כמעט מושלם. אך משהו קורה שם. דגל הלאום נסחף על פני המים. נוף לואיז תוהה ומזמינה אותנו לחשוב, האם הדגל ישקע? האם יצוף?

קישור לפרטים נוספים ורכישה: נסחף \ עץ המשאלות75 +-

*

אור שמש 
Or Shemesh


אור מציגה טריפטיכון, יצירה המורכבת משלושה חלקים. היצירה שמציגה את תרבות המאצ׳ו הגברי בצבא שהולך לקרבי, תרבות ה ״אל תשאל שאלות קשות ולא תשמע שקרים״ ואת הפסול והמעוות שבתרבויות אלו. היצירה נוצרה במהלך מבצע ״מגן וחץ״ כמחאה על המצב הבטחוני בארץ ובעולם.


קישור לפרטים נוספים ורכישה: All about the, 2023

 

*

   

ציפי לוסטיג ואביבית גרף
Zipi Lustig & Avivit Graff-Gressel

קבוצת צבא חיילים וקבוצת חיילות מחאה. החיילים  של ציפי עשויים יציקת בטון, בסגנון נאיבי, מחוספס, שומרים על הסף, על הגבולות הפיזיים של הארץ. חיילות המחאה של אביבית גרף מצוירות על עץ, שומרות על הגבולות הרוחניים. 


קישור לפרטים נוספים ורכישה:
ציפי - גיבורי מלחמה
אביבית - InMaid מבט למטה, 2023

*

טלי לוי
Taly Levi
שנת 2023. החברה הישראלית בטלטלה. האזרחים מודאגים. העתיד לוט בערפל. נראה שהנחמה והעוז נמצאים בהתאגדות, בחיבור בין אינדבידואל לקבוצה. והישועה, תגיע כשנשכיל לחבר בין הקבוצות


קישור לפרטים נוספים ורכישה: לוטים בערפל \  מגן דוד \ ערבות הדדית

bottom of page